Beru na vědomí
Webová stránka využívá pouze krátkodobé, funkční cookies pro fungování webu. Nemáme žádné statistiky ani kampaně, které sledují uživatele webu. 

Informace o festivalu 2019

Pražské folklorní dny, 18. - 21.7.2019

Ve dnech 18.-21.7.2019 pořádá agentura Millennium Travel již čtrnáctý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY".

Cílem organizátorů je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou.

V roce 2018 se akce zúčastnilo více než 60 tanečních souborů z 20 zemí Evropy a Asie. Celkem v Praze vystoupilo více než 1500 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Pražské folklorní dny tak tradičně oživily pražskou kulturní nabídku v období letních prázdnin.

Veřejnost i zahraniční návštěvníci se mohli zaposlouchat do estonských, finských a německých lidových písní. Se švýcarskými skupinami  S'naillons de Torgon a Trychlergruppa Grindelwald  do Prahy přijeli hráči na alpský roh. Po roce v Praze opět zazněly kravské zvony.

Nejdůležitější úlohu ale hrál tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedli, byly velmi rozmanité.  Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy.  Soubor ze Spanělska El Madrono zatančil  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky.  Významná byla i letošní účast z Lotyšska.  Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života. Pražská náměstí roztačila skupina  Grupo de Danças e Cantares do Casal do Rato z Portugalska.

Měli jsme neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci.  Klenotem byly bohatě vyšívané slovanské kroje souborů ze Slovenska, z Polska a Slovinska. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů byly v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.

V Praze jsme přivítali početnou skupinu umělců z Číny a Taiwanu. Nejenom tančili a zpívali, ale diváky seznámili i se základy kaligrafie. Děti tančily pro radost z pohybu a kousek své radosti dokázaly předat i publiku. Poprvé se v Praze představili tanečníci z Indonésie a Austrálie.

Festival je výrazným signálem kladného vztahu a úcty k jednotlivým kulturám a národnostem, který si odnáší diváci i účastníci ve svých srdcích domů. Každé vystoupení na festivalu je důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí.

I v roce 2019 budou vystoupení probíhat na podiích v centru Prahy.

Vyvrcholením festivalu bude sobotní dopolední průvod všech souborů Starým Městem. Start průvodu bude na Staroměstském náměstí. Akce bude přístupná pro všechny diváky zdarma. 

Taťána Sochorová

tisková mluvčí festivalu

Zahradníčkova 20c 150 00 Praha 5
Telefon: 607 552731, 602 686820

Email: tania@praguefestival.cz

 

 

» More Information